lshb.ch


Direkt zum Seiteninhalt

Dr. Bernard Kouchner

DOKUMENTE

LIDHJA SHQIPTARE NĖ BOTĖ
ALBANISCHER WELTBUND
ALBANIAN WORLD FEDERATION
FČDČRATION MONDIALE ALBANAISE
LEGA DEGLI ALBANESI NEL MONDO
Zvicėr-Schweiz-Swizerland-Suisse-Svizzera

Shefit tė Administratės sė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė
Zot. Dr. Bernard Kouchner
Shumė i nderuar zot. Dr.Kouchner

Lidhja Shqiptare nė Botė, me nė krye me kryetarin zot. Simon Kuzhnini, e cila me shumė sukses po funksionon nė disa shtete tė Europės dhe Amerikė, po pėrcjellė me shumė vėmendje zhvillimin e ngjarjeve nė Kosovė, para dhe sidomos pas luftės.

Gjatė analizave tė shpeshta qė i kemi bėrė gjendjes nė Kosovė, e sidomos gjatė kėsaj periudhe qė Ju drejtoni bordin administrativ tė Kosovės, kemi konstatuar se Kosova po ecė drejtė njė stabilizimi ekonomik dhe rehabilitimi shpirtėrorė. Pasojat nga lufta tragjike janė shumė tmerruese, andaj edhe detyrat qė janė parashtruar para Jush janė tė njė pėrgjegjėsie tė veēantė.

Duke qenė tė vetėdijshėm pėr misionin Tuaj tė shenjt, tė cilin po e udhėheqni me plotė dinjitet dhe sukses, kemi nderin dhe kėnaqėsinė tė Ju falėnderojmė dhe tė shprehim konsideratėn tonė tė lartė pėr kontributin Tuaj shumė tė ēmuar pėr tė cilin janė mirėnjohės tė gjithė shqiptarėt nė botė e posaqėrishtė ajo pjesė e popullatės e cila drejtėpėrsėdrejti ishte e prekur nga kjo luftė e pėrgjakur nė Kosovė.

Ėshtė konstatim i tė gjithė shqiptarėve, por mendojmė edhe i Juaji, se Kosovė tė lirė pa lirimin e tė gjithė tė burgosurve shqiptarė qė vuajnė nėpėr burgjet serbe, nuk mund tė ketė. Kemi pėrcjellė me vėmendje tė gjitha protestat e shqiptarėve nė Kosovė pėr lirimin e tė burgosurve. Ju personalisht i keni pėrkrahur dhe jeni deklaruar se do tė angazhoheni me tė gjitha forcat drejtė njė zgjidhje fatlume pėr ta me ē“rast edhe njėherė shprehim falenderimet tona tė perzemėrta.

Duke u nisur nga sa u tha mė lartė, Ju bėjmė me dije se LIDHJA SHQIPTARE NĖ BOTĖ pėr Zvicėr ėshtė nė organizim tė njė proteste pranė Kombeve tė Bashkuara nė Zhenevė pėr lirimin e tė gjithė tė burgosurve shqiptarė, me ē“rast pritet tė marrin pjesė shqipėtarė nga tė gjitha shtetet e Europės por konfirmimin pėr pjesėmarrje e kanė bėrė edhe shumė shtetas tė huaj.

Kryesia e Lidhjes Shqiptare nė Botė ka shprehė dėshirėn tė takohet me Ju qė drejtėpėrsėdrejti t“Ju shprehė falenderimet e saj, njėherit pėr tu konsultuar me Ju rrethė kėsaj Proteste qė ėshtė paraparė tė mbahet me datė 21 Tetor 2000.

Do tė na bėjshit njė nderė tė madh nėse kėtė javė, pėrkundėr angazhimit Tuaj shumė tė madhė, tė rezervoni njė termin pėr takimin tonė.

Delegacioni ėshtė nė kėtė pėrbėrje:
1. Simon Kuzhnini (Kryetar i Lidhjes Shqiptare nė Botė)
2. Mikel Kuzhnini (Anėtarė i Kryesisė)
3. Prof. Dr. Pajazit Nushi (Kryetar i KMLDNJ nė Prishtinė)
4. Prof. Dr. Esat Stavileci (Profesor)
5. Ali Nikoliqi (Kryetar i Lidhjes Shqiptare nė Botė pėr Zvicėr)
6. Nazmi Jakurti (Sekretar i Lidhjes Shqiptare nė Botė pėr Zvicėr)
7. Bexhet Sallahu (Afarist shqiptar nė Zvicėr)

Duke Ju pėrshėndetur pėrzemėrsisht, shpresojmė nė konsideratėn Tuaj pėr realizimin e kėrkesės sonė.


Lidhja Shqiptare nė Botė pėr Zvicėr
Kryetar: Ali Nikoliqi
E-mail: a_nikoliqi@yahoo.comLSHB-ZVICĖR | HOME | LSHB | PROJEKTE | DOKUMENTE | PREZENTACIONE | INFO | KONTAKT | Site Map


©2000 - 2009 LIDHJA SHQIPTARE NĖ BOTĖ - ZVICĖR | info@lshb.ch

Zurück zum Seiteninhalt | Zurück zum Hauptmenü