lshb.ch


Direkt zum Seiteninhalt

Procesverbal-Mbledhja e kryesisė

DOKUMENTE

LIDHJA SHQIPTARE NĖ BOTĖ
ALBANISCHER WELTBUND
ALBANIAN WORLD FEDERATION
Zvicėr - Schweiz - Switzerland

TIRANĖ-20.09.2003-Procesverbal nga mbledhja e Kryesisė sė LSHB-sė
Mbledhja e rregullt e Kryesisė sė LSHB-sė

Tiranė 20 shtator 2003


Tė pranishėm rreth 60 pėrfaqėsues nga kuvendet e LSHB-sė, anėekėnd Europės dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.


P R O G R A M I


19 shtator 2003 - Arritja nė Tiranė, vendosja nė hotel "Dajti" dhe darka*

Mė 20 shtator 2003, ora 9.00 - Seanca e hapjes sė mbledhjes sė Kryesisė sė LSHB
Pėrshėndetja e Kryetarit tė Lidhjes Shqiptare nė Botė pėr Shqipėrinė-Dr. Luan Malltezi

Hapja e mbledhjes sė Kryesisė dhe njoftimi me rendin e ditės - kryetari i LSHB z. Simon Kuzhnini

Referti: Cėshtje tė organizimit tė Lidhjes Shqiptare nė Botė-Prof. Dr. Riza Smaka

Pyetje, komente dhe debat rreth referatit

Ora 10.30 - Seanca e dytė

Gjandja dhe problematica aktuale e mėrgimtarėve shqiptarė - referon z. Nazmi Jakurti, jur. i dipl.
Pyetje, komente dhe debat rreth referatit

Ora 11.00 Seanca e tretė

Lidhja Shqiptare nė Botė pėr Shqipėrinė dhe problemet organizzative tė veprimit tė sajė-referon Dr. Luan Malltezi
Pyetje, komente dhe debat rreth referatit

Cėshtja e konstituimit tė Kėshillit Kombėtar tė Lidhjes Shqiptare nė Botė - referon Akademik Pajazit Nushi, kryetar i Kėshillit Kombėtar tė LSHB

Pyetje, komente dhe debate rreth referatit

Plani financiar i Lidhjes Shqiptare nė Botė - referon z. Xhevat Gjyshinca

Petje, komente dhe debate rreth referatit

Ora 18.30 Koktej i LSHB nė "Dajti"

Kokteji shtrohet pėr nderė tė mysafirėve: Naltmadhėria e tij Mbreti i Shqiptarėve- Leka Zogu, Kryetari i Kuvendit Popullor tė Republikės sė Shqipėrisė - z. Servet Pėllumbi dhe shumė personalitete tė shquara nga jeta kulturore, artistike, shkencore etj.
Ora 20.30 Darka

Qėndrimi dhe akomodimi i anėtarėve tė Kryesisė sė LSHB-sė nė Shqipėri i tėri ėshtė fiancuar nga z. Ahmet Muēa, president i Kolegjit "Kristal".


PROTOKOL NGA MBLEDHJA E KRYESISĖ SĖ LSHB-sė

Tiranė, 20 shtator 2003


Prof. Dr. Luan Malltezi, kryetar i LSHB- Kuvendi nė Shqipėri, u dėshiroi mirėseardhje pjesėmarrėsve dhe ia dha fjalėn Kryetarit tė LSHB zotėriut Simon Kuzhnini pėr ta udhėhequr mbledhjen.

Zotėri Simon Kuzhnini, me njė fjalė rasti i pėrshėndeti tė pranishmit pėr ta hapur mė pastaj Mbledhjen e Kryesisė sė LSHB-sė duke e paraqitur rendin e ditės si vijon:

Pėrshėndetja e Kryetarit tė Lidhjes Shqiptare nė Botė pėr Shqipėrinė-Dr. Luan Malltezi

Hapja e mbledhjes sė Kryesisė dhe njoftimi me rendin e ditės - kryetari i LSHB z. Simon Kuzhnini

Referti: Cėshtje tė organizimit tė Lidhjes Shqiptare nė Botė-Prof. Dr. Riza Smaka

Pyetje, komente dhe debate rreth referatit

Ora 10.30 - Seanca e dytė

Gjendja dhe problematika aktuale e mėrgimtarėve shqiptarė - referon z. Nazmi Jakurti, jur. i dipl.

Pyetje, komente dhe debate rreth referatit

Ora 11.00 Seanca e tretė

Lidhja Shqiptare nė Botė pėr Shqipėrinė dhe problemet organizative tė veprimit tė saj - referon Dr. Luan Malltezi

Pyetje, komente dhe debat rreth referatit

Cėshtja e konstituimit tė Kėshillit Kombėtar tė Lidhjes Shqiptare nė Botė - referon Akademik Pajazit Nushi, kryetar i Kėshillit Kombėtar tė LSHB-sė

Pyetje, komente dhe debate rreth referatit

Plani financiar i Lidhjes Shqiptare nė Botė - referon z. Xhevat Gjyshinca

Pyetje, komente dhe debate rreth referatit.

Ky rend dite u miratua nga tė pranishmit, njėzėri. Nė vazhdim Kryetari z. Kuzhnini e ftoi Sekretarin e Pėrgjithshėm tė Lidhjes Shqiptare nė Botė, Prof. Dr. Riza Smaka, qė tė paraqesė referatin e tij nė temėn : " ēėshtje tė organizimit dhe tė funksionimit tė Lidhjes Shqiptare nė Botė ". Nė kėtė referat Prof. Dr. Riza Smaka, nė mes tjerash, thotė :
" Cėshtja Shqiptare, sėpakut, nė qarqet shkencore tė mirėfillta, konsiderohet ēėshtje kombėtare e hapur, e pazgjidhur, apo e zgjidhur nė dėmin e kombit shqiptar dhe, pėr aq, nė kundėrshtim me parimet themelore tė sė drejtės ndėrkombėtare.
Ndėrkaq, qarqet shkencore tė vėna nė funksion tė politikave ditore shtetėrore, nė radhė tė parė, tė politikave hegjemoniste antishqiptare, ēėshtjen shqiptare e konsiderojnė tė mbyllur mirė, madje, tė mbyllur nė disfavor tė entiteve shtetėrore dhe nacionale tė tyre.
Nga shkaqe mė se tė ndryshme dhe tė shumta, pikėpamjet dhe tezat e qarqeve shkencore nė funksion tė politikave hegjemoniste, aktualisht, janė mė tė njohura, mė mirė tė plasuara dhe, mė tė advansuara nė qendrat ndėrkombėtare vendimmarrėse se sa ato tė mbėshtetura nė faktografinė relevante historiografike.
Nė radhė tė parė, pikėpamjet dhe tezat se :
ēėshtja shqiptare nuk ekziston,
ēėshtja shqiptare ėshtė e mbyllur apo e zgjidhur drejtė,
ēėshtja shqiptare ėshtė njė fantom luftėnxitės, trazues, nė kolizion me trendet e integrimeve regjionale dhe mė tė gjėra, apo se
ēėshtja shqiptare qenka tendencė pėr krijimin e Shqipėrisė sė Madhe, mbėshteten nė
filosofinė e politikave tradicionalisht antishqiptare dhe nė funksion tė favorizimeve territoriale tė shteteve fqinje me territore tė korpusit shqiptar, nė radhė tė parė, tė Sėrbisė nė kontekstin e statusit politik tė Kosovės, por, edhe tė trojeve tjera etnike shqiptare…

…Nė anėn tjetėr, poashtu, nga shkaqe tė shumta dhe tė ndryshme, entiteti politik shqiptar, nuk ka bėrė dhe, nėse ka bėrė diē, ka bėrė krejt pak nė funksion tė :
plasimit tė drejt, objekiv dhe real tė ēėshtjes shqiptare, si ēėshtje kombėtare qė njėherė, nolens volens, duhet tė shtrohet, tė trajtohet dhe tė zgjidhet drejt, pėrgėnjeshtrimit, diskreditimit, diskualifikimit dhe deplasimit esencial tė politikave agjit- propaguese kundėr ēėshtjes shqiptare si dhe tė sensibilizimit tė faktorit politik - ndėrkombėtar vendimmarrės nė tė mirė tė zgjidhjes sė drejtė, parimore dhe pėrfundimtare tė ēėshtjes shqiptare, tė hapur, latente, tė pazgjidhur drejtė dhe, immediate pėr zgjidhje pėrfundimtare tė sajė konform me premisat, postulatet dhe me parimet fundamentale tė sė drejtės ndėrkombėtare si dhe me vlerat e civilizimit bashkėkohor, nė pėrgjithėsi…

…Lidhja Shqiptare nė Botė, misionin mbarėkombėtar shqiptar e ka pėrcaktuar nė Programin e Punės dhe tė Aktivitetit tė vetė.
Kryesisht, Lidhja Shqiptare nė Botė, me metoda dhe nė procedura demokratike, konformė me parimet e themelore tė sė drejtės ndėrkombėtare si dhe, me politikat ndėrkombėtare aplikative, tė mbėshtetura nė tė drejtėn ndėrkombėtare, ndėr tė tjera, synon :
Tė krijojė ndėrlidhje organizative dhe funksionale ndėrmjet shqiptarėve pėrkatėsisht formave tė organizimeve tė tyre kudo qė janė dhe jetojnė ;

Tė ruajė dhe tė pėrparojė kulturėn shqiptare me vlerat e mira tė traditės dhe tė historisė shqiptare ;

Tė mbrojė dhe tė advansojė faktorin dhe komponentėn shqiptare ;
Tė kontribuojė nė ruajtjen, pėrparimin dhe nė zhvillimin e gjuhės dhe tė kulturės shqiptare ;

Tė kontribuojė nė zhvillimin shoqėror, ekonomik, politik, kulturor, arsimor, shkencor, teknik dhe teknologjik tė korpusit shqiptar ;

Tė kontribuojė nė zhvillimet dhe nė integrimet bashkėkohore ndėrshqiptare dhe ndėrkombėtare ;

Tė influencojė nė afirmimin e mirėkuptimit, tolerancės dhe tė solidaritetit brenda shqiptar dhe mė gjėrė ;

Tė pėrforcojė lidhjen e shqiptarėve nė botė me Shqipėrinė dhe me Kosovėn si dhe me trojet etnike shqiptare dhe anasjelltas ;
Tė krijojė parakushte themelore pėr pėrfaqėsimin e interesave tė shqiptarėve tė diasporės shqiptare nė institucionet relevante tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės si dhe nė vendet nė tė cilat, shqiptarėt participojnė nė krijimin dhe realizimin e pushtetit shtetėror ;
Tė angazhohet nė mbrojtjen dhe pėr realizimin e tė drejtave, lirive dhe tė interesave kombėtare shqiptare atje ku ato atyre u mohohen apo u cenohen ;
tė kontribuojė pėr mbėshtetjen dhe ndihmėn e zhvillimeve krijuese tė shoqėrisė shqiptare, nė veēanti, nė diasporė, nė radhė tė parė, nėpėrmjet zhvillimit tė jetės shoqėrore, kulturore, arsimore, informative ;
tė influencojė nė tė mirė tė bashkėrendimeve vepruese tė formave tė organizimeve tė shqiptarėve nė funksion tė rritjes sė potencialit veprues dhe krijues pėr zgjidhjen e problemeve shoqėrore, ekonomike, sociale, kulturore, arsimore dhe politike tė shqiptarėve nė diasporėn shqiptare si dhe
Tė bėjė punė dhe tė ushtrojė influencė afirmative nė veprimin e organizuar, tė koordinuar dhe tė sinkronizuar tė komponentės shqiptare nė tė mirė tė zgjidhjes sė drejtė tė ēėshtjes shqiptare.

Lidhja Shqiptare nė Botė, bashkėpunon me popujt tjerė dhe me format e organizimeve tė tyre nė bazė tė parimeve universale tė lirisė, demokracisė, barazisė, paqės dhe tė drejtėsisė.
Lidhja Shqiptare nė Botė, nė funksion tė realizimit tė misionit tė vet, ndėr tė tjera, nė harmoni me tė drejtėn ndėrkombėtare pozitive dhe me parimet fundamentale tė saj, ka miratuar akte juridike tė pėrgjithshme pėrkatėsisht legjislacion tė vetin dhe, konformė me to, ka ngritur organe pėr implementimin e normave dhe tė mesazheve tė atyre akteve… "
Nė vazhdim u hap debati rreth ekspozeut tė Prof. Dr. Riza Smakajt.
Z. Ali Nikoliqi, anėtarė i Kryesisė Qendrore dhe njėherit Kryetar i LSHB pėr Zvicėr propozoi qė LSHB t'u drejtohet organeve zyrtare tė vendeve gjegjėse dhe, nė formė tė shkruar, t'i parashtrojė kėrkesat e lartėpėrmendura.

Z. Ibrahim Egriu, Kryetar i LSHB pėr vendet Skandinave u angazhua qė tė gjendet forma dhe mėnyra tė finansimit. Tė shikohet mundėsia e finansimit nga buxheti shtetėror i vendeve ku vepron.

Kryetari Z. Simon Kuzhnini, nė vazhdim falėnderoi dhe e lavdėroi pėrfaqėsuesen e LSHB-sė nga Italia, zonjėn Vitore Stefa- Leka, pėr angazhimin e saj tė pashoq dhe tė jashtzakonshėm, pėr humanizmin dhe patriotizmin e saj ; Ai e falėnderoi zonjėn Merita Bajraktari dhe zotėriun Kolec Traboini (pėrfaqėsues tė LSHB nga SHBA-tė) pėr organizimin e LSHB nė Amerikė si dhe pėr veprimtarinė e tyre tė ēmueshme nė Listat Shqiptare nė Internet ; Zotėriun Vasil Cesari, gazetar nė France 3, pėr themelimin e Kėshillit nismėtar pėr themelimin e Lidhjes Shqiptare nė Botė, pėr Francė ; Zotėrinjtė Ali Nikoliqi dhe Nazmi Jakurti (pėrfaqėsues tė LSHB nga Zvicra) pėr organizime dhe punė shembullore ;
Z. Hasan Hoti, pėrfaqėsues i LSHB nga Prizreni, drejtues i Departamentit tė Kulturės nė K.K. tė Prizrenit : Nuk jemi tė organizuar sa duhet. Me konstituimin e Kėshillit Kombėtar do tė jemi ēdo ditė prezent. Tė luftojmė pėr afrimin e Partive politike. T'i shtrijmė dorėn njėri-tjetrit pėr tė arrijtur lirinė e merituar.

Z. Vasil Cesari : Nė njė bisedė me z. Milaim Fejziu dhe me zonjėn Vitore Leka, e gjeta veten nė mendimet e tyre. Ēėshtja kombėtare nuk ėshtė ēėshtje partishė, individėsh etj. Por e tė gjithė shqiptarėve, pra edhe e LSHB-sė. Jemi nė shekullin 21 dhe duhet ta kapim vagonin qė po vjen me lokomotivėn e LSHB. Tė bėjmė perfeksionimin e strukturės dhe tė finansimit tė LSHB-sė. Tė ngrihet njė qendėr mbarėkombėtare koordinuese e LSHB-sė. A mund tė sigurojmė paranė ? Tė investohet nė njė hotel (p.sh. dhjetė katėsh) si qendėr koordinuese.

Prof. Dr. Orhan Kubati : Arrijtėm qė nė mėnyrė dinjitoze tė organizojmė Kongresin e Parė tė Lidhjes Shqiptare nė Botė, nė Prizren. Tani mendoj se duhet tė formohen kėshillat me komisione si : pėr ekonomi, kulturė, statistikė… z. Asllan Limani, njė afarist nga Prizreni ka dhėnė ndihmesė tė madhe pėr organizimin e Kongresit tė LSHB. Unė mbaj kontakte tė rregullta me diasporėn shqiptare nė Turqi.

Akademik Pajazit Nushi, Kryetar i Kėshillit Kombėtar tė LSHB dhe njėkohėsisht Kryetar i LSHB pėr Kosovė : Edhe sot, dy vite pas Kongresit, dokumentet e miratuara nė Kongres kanė vlera tė pamohueshme (nė vazhdim Z. Nushi citoi parimet themelore nga Platforma Kombėtare). Me kėtė organizim qė kemi, nuk jemi nė gjendje qė t'i realizojmė synimet qė dalin nga programi ynė. LSHB kėrkon angazhimin e forcave tė reja, zgjerimin dhe ndryshimin e strukturės etj.

Pengesat :

Paragjykimet e fqinjėve tanė ende ndikojnė nė ne.

95 vjet pritėm tė na lejojnė Maqedonasit tė kremtojmė pėrvjetorin e Alfabetit tė Manastirit.

Kisha Ortodokse Serbe, para tri javėsh publikoi memorandumin e saj i cili ėshtė i ngjashėm me Naēertanjen dhe me memorandumin e Akademisė sė Shkencave dhe tė Arteve tė Serbisė.

Integrimi, bashkimi kombėtar nuk pėrmenden fare nga politikajt tanė. Sikur u vjen turp !!!

Varfėria e madhe nė Kosovė dhe nė Shqipėri. Shpėrngulja e shqiptarėve nga trojet e tyre.

Ne kemi zėnė tė thyejmė sistemin e vlerave qė kishim: Ne vrasim fėmijė dhe gra, ēka nuk bėnim mė parė.

Nė Shkodėr kemi lagje tė fėmijėve dhe tė familjeve nė gjak.

Kufinjtė e Kosovės nuk i mbronė askush. Nuk dijmė se kush hyn e kush del nė Kosovė.

Qenja e Kosovės, sot ėshtė nė rrezik !

Toleranca fetare tek ne, nuk ėshtė nė nivelin qė ka qenė.

Kundėrshtohet ndėrtimi i katedrales nė Prishtinė ndėrkohė qė arabėt ndėrtojnė xhamija pa pyetur fare. Kėto janė gjėra ndaj tė cilave duhet tė reagojmė.

Pėr t'i aplikuar dokumentet qė i kemi miratuar, duhet organizim krejt tjetėr i LSHB-sė

Tė gjithė popujt flasin pėr bashkim kombėtar e ne ngurrojmė! Nuk ka shqiptar qė do ta kundėrshtonte bashkimin kombėtar.

Integrimet Euroatlantike do t'i heqin kufinjtė. Vallė, a nuk duhet qė edhe ne t'i heqim kufinjtė tanė?
Pretendimet e LSHB-sė janė shumė mė tė mėdha se sa mundėsitė tona.

Propozoj qė tė formohet njė grup (prej tre vetash) dhe tė bėjė njė projekt: Si tė organizohemi?

Nė vazhdim, Kryetari z. Simon Kuzhnini pasi e falėnderoj Profesorin Pajazit Nushi pėr referatin e tij gjithpėrfshirės dhe tė angazhuar, ai prezantoi buletinin e Kongresit tė pare tė LSHB nė Prizren.

- Zonja Vitore Stefa - Leka: Vendimet e shkėlqyera tė Kongresit, nuk u pėrmbushėn tė gjitha. Tė bėhen librezat e anėtarėsisė, tė paguhet kuotizacioni qoftė ai vetėm simbolik (p.sh. nga njė Euro nė muaj). Tė ndahen kėtu ato karta anėtarėsie. Tė marrim shembull nga Meti Muēa qė na sponsoroi neve pėr kėtė Kuvend. Z. Vitore Leka foli pastaj pėr Kolegjin "Kristal" dhe humanizmin e z. Muēa. Ndėrkaq, pėr z. Simon Kuzhnini tha se ka punuar shumė kohėve tė fundit rreth organizimeve tė LSHB nė Turqi dhe Francė.

Anders Vesman, Anėtar i Parlamentit Suedez dhe i Kryesisė sė LSHB pėr shtetet Skandinave: " Jam njė mik i madh i juaji. Shqiptarėt nė Suedi mė quajnė Anders Vesmani Ilirian, Anders Tetova etj. Jam krenar pėr emrat me tė cilėt mė quajnė. Jam krenar pėr Ju. Mė keni nderuar me ftesėn. Ju falėnderoj pėr buletinin. Jam pak i mėrzitur se nuk e kam ditur se ju keni dhėnė kontribute pėr LSHB-nė. Dėshiroj edhe unė tė kontribuoj pėr LSHB-nė. Rroftė populli shqiptarė i lirė.

- Prof. Dr. Milaim Fejziu, Nėnkryetar: "Pėr here tė parė po i japim rėndėsi tė veēantė formės sė organizimit tė LSHB. Nė Kongres miratuam Platformėn, por vetėm e vumė nė letėr. Si LSHB, por edhe si komb arritėm qė platformėn tonė ta qesim nė letėr. Po nuk u mobilizuam nė realizimin e jetėsimit tė saj, do tė mbetet njė kujtim i mirė, pa dobi. Nė fillim tė gjithė e pėrqafuam idenė e LSHB, por kjo nuk ėshtė garancė se ne kėtė ide do ta implementojmė. Qėllimi ishte tė mbajmė gjallė idenė e bashkimit kombėtar. Ne nuk jemi tė vetmit qė do ta realizojmė bashkimin
kombėtar, por do ta sensibilizojmė faktorin e brendshėm dhe tė jashtėm. Krijuam organe, zgjodhėm njerėz, por ja qė nuk funksionon siē duam. Mendoj se ende nuk ėshtė zgjidhur mėnyra e organizimit dhe e funksionimit tė brendshėm. Tė ndahen detyrat se tė gjithė punojmė dmth. asnjėri s'punon. Ende nuk e kemi zgjidhur ēėshtjen e financimit. Unė kam angazhuar njė ekspert financiar pėr tė bėrė njė projekt. Kur tė takohemi nė mbledhjen tjetėr, grupi i ekspertėve do tė na raportojnė. Tė formohet Instituti Shqiptar pėr studime strategjike. Tė krijojmė njė institucion financiar - Bankė. Ta koncentrojmė kapitalin shqiptar, me prioritet ekskluzivisht pėr integrimin shqiptarė. Nė integrimet Europiane do tė ballafaqohemi me nivelin e vlerave tė cilave, vetėm tė bashkuar mun t'u dalim pėrballė. Tė formohet njė teatėr mbarėkombėtar, tė mblidhet ajka e tėrė kulturės dhe shkencės kombėtare. Bashkimi kombėtar nuk bėhet me dekret, ai ėshtė njė proces".

Ahmet Muēa, President i Kolegjit "Kristal": "Nuk jam intelektual i madh, por jam patriot. Pėr ēdo vit Ju pres tė jeni miq tė "Kristal-it". Vetėm njė telefonatė ma bėni dhe unė i heq tė gjitha shpenzimet. Jeni gjithmonė tė ftuar! Do e tundim botėn, Kosovėn e Shqipėrinė, t'u themi se kėta janė shqiptarėt". Z. Simon Kuzhnini, me kėtė rast propozoi qė LSHB tė miqėsohet me Kolegjin "Kristal".

Skender Haxhimusa, ecc. i dipl.: Pėrshėndeti nė emėr tė LSHB- Ferizaj. Pasi i bėri njė rezyme tė shkurtėr situatės aktuale politike nė trojet etnike shqiptare, ftoi pėr mė shumė unitet nė mes shqiptarėve.

Prof. Dr. Abdulla Aliu: " Ėshtė shumė mirė qė jemi takuar dhe propozoj qė tė dalim me ide konkrete pėr tė ardhmen nė mėnyrė qė ta tejkalojmė kėtė stagnim nė veprimet tona. Tė bėhemi faktor dhe tė imponohemi. Tė ndihmojė LSHB-ja institucioneve tė Kosovės para dialogut shqiptaro-serb! T'i bashkojmė njerėzit me ndikim politik e intelektual nė botė. T'i aktivizojmė strukturat e studentėve tanė nė botė. Sa mė parė tė bėhet faqja e LSHB-sė nė internet. Ne duam tė jemi shtet karshi serbisė, por jo edhe karshi Shqipėrisė!

Kolec Traboini, pėrfaqėsues i LSHB nga Amerika: "Fjalėt tona janė euforike.
Kjo shoqatė do kritere tė reja organizimi. Tė mėsojmė ca nga ēifutėt. Ata nuk kanė shoqata
Ne kemi kėpurdha. Harrojeni anėtarėsinė. Ne kemi 15 milion anėtarė nė botė.
Tė formohet lobi shqiptar i LSHB. Shembulli konkret z. Anders!

Profesor Delvina: "Tė rishkruhet historia e Shqipėrisė me pjesėmarrje edhe tė profesorėve kosovarė, nga Maqedonia, Mali i Zi dhe Diaspora. Njė TV I LSHB-sė dhe nuk na duhet mė shumė".

Nazmi Jakurti, jurist i dipl., sekretar i pėrgjithshėm i Lidhjes Shqiptare nė Botė pėr Zvicėr: Diaspora shqiptare nė pėrgjithėsi dhe, veēanėrisht ajo nė Zvicėr, ka dhėnė kontributin e vet tė pazėvendėsueshėm gjatė historisė tonė mė tė re (mendoj sidomos nė tri dekadat e fundit):
- Nė fillim nė formė tė ndihmės materiale pėr tė mbijetuar robėrinė dhe pėr tė mbajtur gjallė idenė pėr ēlirimin e Kosovės dhe trojeve tjera shqiptare tė robėruara nga sllavokomunistėt.
- Mė vonė, kėsaj forme iu shtua edhe propaganda, demonstratat dhe protestat nėpėr Europė dhe Amerikė me qėllim tė senzibilizimit tė opinionit ndėrkombėtar pėr ēėshtjen e pazgjidhur shqiptare.
- Pastaj mė 1998-1999 diaspora shqiptare anėekėnd botės, dhe ajo e Zvicrės veēanėrisht u mobilizuan pėr tė pėrkrahur luftėn e lavdishme tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, materialisht e fizikisht.
- Edhe sot, pas pėrzėnjes sė hordhive serbe nga Kosova dhe stabilizimit gradual tė gjendjes atje, diaspora jonė po jep kontributin e saj tė ēmueshėm nė rindėrtimin e vendit pėrmes investimit tė kapitalit tė kursyer me vite.
Sot, diaspora shqiptare pėrballet me vėshtirėsi tė shumta si: pamundėsia pėr tė
realizuar tė drejtėn e votimit, mungesa e dokumenteve tė udhėtimit, pengesat
byrokratike nėpėr organet e pėrkohshme tė administratės etj. Dhe pėr kėtė asnjė institucion a lider i Kosovės sikur nuk ēanė kokėn fare.
Diaspora shqiptare nė Zvicėr- dikur hambari i liderėve tė Kosovės, sot ndihet e lėnė nė baltė nga ata qė nuk kursenin lavdėratat pėr te, atėherė tek inkasonin para tė majme "pėr tė punuar pėr Kosovėn"!
Lidhja Shqiptare nė Botė mundet dhe duhet tė bėjė mė shumė pėr shqiptarėt nė diasporė. Ajo duhet tė jetė zėdhėnėse dhe avokat i tyre, njėkohėsisht.

Dr. Luan Malltezi: "Nuk jemi tė vetėdijshėm pėr potencialin tonė kombėtar. Ne kemi programin mė sintetik qė kam lexuar ndonjėherė nė jetėn time. Financat janė njė dhe e tėra. Ne nuk pretendojmė se do e zgjidhim ēėshtjen kombėtare. Ne e mbajmė gjallė atė. Zotėri Meti i ka meritat mė tė mėdha.
- Tė bėjmė njė shoqatė mė autoritative nė Shqipėri.
- Tė koordinohet LSHB me Biznesin shqiptar.
- Tė zgjidhet qėshtja financiare e LSHB-sė

Ahmet Muēa: " I premtoj LSHB-sė nė Shqipėri dhe z. Malltezi njė zyrė, me kompjuter, telefon etj. pėr 15 ditė".

Kryetari Simon Kuzhnini e falėnderoi zotėriun Ahmet Muēa pėr pėrkrahjen dhe zemėrgjerėsinė e tij ndaj LSHB-sė.

Akademik Esat Stavileci: Ju lutem tė mos ngazėlleheni me ēėshtjen shqiptare!
- Tė shqetėsohemi me faktin se po rritemi si popull e po tkurremi si komb!
- T'i bashkojmė fijet e shkėputura!
- Pa qenė mirė nė Tiranė, nuk mund tė jetė mirė nė Prishtinė dhe anasjelltas.!
- Mos tė mbajmė fjalime- tė mbajmė fjalėn!
- Programi ėshtė i mirė, por me kėtė organizim i pa realizueshėm!
- Tė bashkojmė zėrin shqiptar!
- Tė merremi me kokėn e problemit!
- T'i sensibilizojmė miqtė!
- T'i shkurtojmė seancat-tė shtojmė efikasitetin!
- Tė respektojmė vullnetin e popullit!
- Nė Kosovė na ofrohet integrimi europian pa pavarėsi!

Kryetari Simon Kuzhnini e falėnderoi z. Esat Stavileci.

Zonja Nekibe Kelmendi, delegate nė Kuvendin e Kosovės: " Njejtė si prof. Esat Stavileci mendoj edhe unė.
- Tė jemi mė realist nė ēasje dhe nė metodėn e punės.
- T'i identifikojmė objektivat e pastaj t'i hyjmė realizimit!
- Tė sensibilizohet opinioni ndėrkombėtar!
- Tė protestojmė nėpėr bote dhe tė kėrkojmė respektimin e vullnetit tė popullit shqiptar!
- Tė aderojnė njerėz nga shtetet qė nuk na pėrkrahin sot!
- Pse mos ta kemi njė Rus psh. nė Lidhjen Shqiptare nė Botė?
- LSHB t'i drejtohet OKB-sė OSBE-sė etj.me kėrkesėn pėr respektimin e vullnetit tė popullit shqiptar!
- Tė vėhen kontaktet me Lobin ēifut!
- Kosova tė integrohet vetėm me identitet tė vetin!

Akademik Pajazit Nushi: Konstituimi i Kėshillit Kombėtar tė LSHB-sė
- Nė Statutin e LSHB-sė, prej nenit 30-32 (faqe 99-100) janė pėrcaktuar detyrat e Kėshillit Kombėtar.
- Pėrkrahja e pavarėsisė sė Kosovės si fazė kalimtare drejtė Bashkimit Kombėtar.
- Tespektimi i domosdoshėm i vullnetit tė popullit shqiptar…
Pa seli dhe pa mjete nuk mund tė bėhet aktivitet i mirėfilltė. Ėshtė vėshtirė tė mblidhen shumica e anėtarėve tė Kėshillit andaj propozoj qė tė nxirret njė rregullore sipas sė cilės mund tė merren vendime edhe pa shumicėn.
- Mbledhja e parė e Kėshillit Kombėtar tė LSHB tė mbahet deri nė fund tė vitit 2003 nė Shkup.

Kryetari z. Simon Kuzhnini: foli rreth planit financiar tė LSHB-sė nė mungesė tė referuesit tė paraparė z. Xhevat Gjyshinca.
- Deri mė tani ne kemi punuar vetėm falė vullnetit tė mirė.
- Tė caktohen 5 anėtarė tė Kryesisė pėr tė hartuar njė projekt rreth themelimit tė fondit tė LSHB-sė.
- Tė themelohet njė Bankė Kombėtare qė do t'i mblidhte mjetet nga diaspora shqiptare.
- Tė dėrgojmė njė telegram parlamentit suedez me rastin e vrasjes sė Kryeministres suedeze nga njė serb.

Z. Bahri nga Gostivari:
- Zhvillimi i trojeve shqiptare nė Maqedoni
- Financimi tė bėhet nė bazė tė Statutit.
- Nė Maqedoni veprojnė 25.000 ndėrmarrje shqiptare.
- Vetfinancimi: Tė themelohet njė Bankė qendrore.
- Teksti i buletinit tė pėrkthehet edhe nė anglisht.Tiranė, 20 shtator 2003
Nazmi Jakurti,
Procesmbajtės

LSHB-ZVICĖR | HOME | LSHB | PROJEKTE | DOKUMENTE | PREZENTACIONE | INFO | KONTAKT | Site Map


Untermenü


©2000 - 2009 LIDHJA SHQIPTARE NĖ BOTĖ - ZVICĖR | info@lshb.ch

Zurück zum Seiteninhalt | Zurück zum Hauptmenü