lshb.ch


Direkt zum Seiteninhalt

Haekerup

DOKUMENTE

LIDHJA SHQIPTARE NĖ BOTĖ
ALBANISCHER WELTBUND
ALBANIAN WORLD FEDERATION
Zvicėr - Schweiz - Switzerland

Shefit tė Administratės sė Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė
Zot. HaekkerupLidhja Shqiptare nė Botė, me nė krye me kryetarin zot. Simon Kuzhnini, e cila me shumė sukses po funksionon nė disa shtete tė Europės dhe Amerikė, po pėrcjellė me shumė vėmendje zhvillimin e ngjarjeve nė Kosovė, para dhe sidomos pas luftės.

Gjatė analizave tė shpeshta qė i kemi bėrė gjendjes nė Kosovė, e sidomos gjatė kėsaj periudhe qė Ju drejtoni bordin administrativ tė Kosovės, kemi konstatuar se Kosova po ecė drejtė njė stabilizimi politik e ekonomik. Pasojat nga lufta tragjike janė shumė tmerruese, andaj edhe detyrat qė janė parashtruar para Jush janė tė njė pėrgjegjėsie tė veēantė.

Duke qenė tė vetėdijshėm pėr misionin Tuaj tė shenjt, tė cilin po e udhėheqni me plotė dinjitet dhe sukses, kemi nderin dhe kėnaqėsinė tė Ju falėnderojmė dhe tė shprehim konsideratėn tonė tė lartė pėr kontributin Tuaj shumė tė ēmuar pėr tė cilin janė mirėnjohės tė gjithė shqiptarėt nė botė e posaqėrishtė ajo pjesė e popullatės e cila drejtėpėrsėdrejti ishte e prekur nga kjo luftė e pėrgjakur nė Kosovė.

Ėshtė konstatim i tė gjithė shqiptarėve, por mendojmė edhe i Juaji, se Kosovė tė lirė pa lirimin e tė gjithė tė burgosurve shqiptarė qė vuajnė nėpėr burgjet serbe, nuk mund tė ketė. Ju personalisht jeni angazhuar me tė gjitha forcat drejtė njė zgjidhje fatlume pėr ta me ē“rast edhe njėherė shprehim falėnderimet tona tė pėrzemėrta.

Njė delegacion i Lidhjes Shqiptare nė Botė ka shprehė dėshirėn tė takohet me Ju qė drejtėpėrsėdrejti t“Ju shprehė falenderimet e saja, njėherit pėr tu konsultuar me Ju rrethė dy ēėshtjeve:
1. Tė gjithė shqipėtarėve qė punojnė nė shtetet perėndimore t“u jepet pėrparėsi qė tė paisen sa mė shpejtė me dokumente udhėtimi. Ju njoftojmė se bashkėatdhetarėt tanė tė punėsuar nė Zvicėr, Gjermani e nė shtetet tjera perėndimore sot janė vu nė njė gjendje vėrtetė tė vėshtirė me rrezikim tė statusit tė tyre tė qėndrimit nė kėto shtete.
Shumė prej tyre e kanė tė rrezikuar edhe vendin e punės me ē“rast drejtėpėrdrejtė do tė rrezikohej edhe pozita sociale e popullates nė Kosovė.

2. Shqiptarėve kosovar tė punėsuar nė shtetet perėndimore tu mundėsohet udhėtimi pėr nė Kosovė drejtėpėrdrejtė nėpėrmjet tė aeroportit tė Prishtinės e kurrsesi nėpėrmjet tė aeroportit tė Shkupit ngase nė Maqedoni maltretohen nė mėnyra tė ndryshme si psiqike, fizike dhe me plaqkitje (mjetet financiare). Kjo do tė arrihej me shtimin e numrit tė fluturimeve pėr nė Prishtinė.

Do tė na kishit bėrė njė nderė shum tė madh qė, pėrkundėr angazhimeve tė Juaja shumė tė mėdha, tė na rezervoni njė termin pėr takimin tone, mundėsisht brenda kėtij muaji.

Duke Ju pėrshėndetur pėrzemėrsisht, shprehim konsideratėn tonė tė lartė pėr Ju dhe shpresojmė nė mirėkuptimin tuaj nė realizimin e kėrkesės sonė.

Basel, 11.09. 2001
Kryesia e Lidhjes Shqiptare nė Botė pėr Zvicėr
Kryetar: Zot. Ali Nikoliqi
LSHB-ZVICĖR | HOME | LSHB | PROJEKTE | DOKUMENTE | PREZENTACIONE | INFO | KONTAKT | Site Map


©2000 - 2009 LIDHJA SHQIPTARE NĖ BOTĖ - ZVICĖR | info@lshb.ch

Zurück zum Seiteninhalt | Zurück zum Hauptmenü