lshb.ch


Direkt zum Seiteninhalt

Kongresi i II-tė

LSHB

KONGRESI I II-tė I LSHB-sė, TIRANĖ 27. Tetor 2007

Nė Tiranė nė Sallėn e Kongreseve u mbajt Kongresi i Dytė i Lidhjes Shqiptare nė Botė.
Qė nė orėn 8 e 30 minuta, para hyrjės zyrtare tė Pallatit tė Kongreseve filluan tė grumbullohen mysafirė e delgat tė Kongresit nga diaspora dhe trojet etnike. Kėtė herė ishte Tirana , ajo qė mu si ama mblidhte bletėt e veta nė zgjoje.
Kishin ardhė shqiptar nga Amerika, Anglia, Skandinavia, Beneluksi, Zvicrra, Gjermania, Italia edhe me Arbėreshė, Greqia, Turqia, Sllovenia, Kroacia, Mali i Zi; Ēamėria, Kosova Lindore, Maqedonia, Kosova dhe nga viset e ndryshme tė Shqipėrisė.
Pallati i Kongreseve pėr njė moment i bėri shqiptarėt njė, pa dallim dialekti, feje, krahine e shteti. Tė gjithė frymonin njėsojė, tė gjithė mendonin njėsojė, tė gjithė diskutonin njėsojė, tė gjithė pėrshėndetnin njėsojė, tė gjithė gėzoheshin njėsoj dhe tė gjithė kishin dhimbje njėsojė.
Ah, moj Europė, sa rėndė cėnove tėrėsinė e tokave shqiptare dhe u mundove qė tė na fshije nga harta jote gjeopolitke. Po kthena moj borxhin, kthena….sa nuk thoshte me zė secili pjesėmarrės nė Kongres , derisa sa ndėgjonte referatin e Akademik Esat Stavilecit “ Statusi Kombit Shqiptar Sot”.
Buqeta lulesh dhe fjalė pėrshėndetėse pėr Kongresin, Kryesin e Punės dhe vėllėzrit Kuzhnini vinin nga katėr anėt e botės, ku shqiptarin e barti halli dje dhe sot. Por secili e pėrfundonte me shpresėn se e nesėrmja do tė jetė mė e lumturė pėr trojet tona pėr ēka edhe diaspora do tė vijė e tė riatdhesohet nė vendlindjen dhe tokėn e tė parėve.
Kongresi zgjodhi edhe pėrfaqsuesit e vet nė organet e Kongresit. Kėrkoi angazhim e punė ma tė madhe, veēmas nė trojet etnike, pėr diasporėn , e cila bėri dhe bėnė shumė edhe kur trojet etnike ishin nė gjendje tė rėndė por edhe kur filluan rimbkambėn.
Kongresi kėrkoi angazhim ma tė madh prej institucioneve shtetėrore tė Shqipėrisė dhe Kosovės dhe subjektit politik shqiptar nė Maqedoni, nė Kosovėn Lindore, nė Mal tė Zi dhe nė Ēamėri qė tė paraqitet me njė zė tė unifikuar, me qė kemi para vetes shumė detyra, pėr tė cilat duhet t’i pėrcaktojmė edhe rendin, edhe procedurat, edhe bartėsit, edhe afatet pėr pėrmbushjen e tyre.
Kongresi kėrkoi qė mos tė miratojmė kėrkesa pėr sakrifikimin e interesit kombėtar pėr hir tė njėfarė qetėsie nė Ballkan. Tė ndėrgjegjshėm se shqiptarėt kanė shtetin e tyre qė pėrfshin mė pakė se gjysmėn e popullsisė shqiptare, Kongresi kėrkoi nga shteti amė tė angazhohet dhe tė pėrmirėsoj statusin kombėtar tė shqiptarėve kudo qė ata janė tė vendosur dhe jetojnė nė kuadėr tė shteteve tė tjera.
Ansambli Shtetror i Shqipėrisė me kėngė e valle relaksoi nė mbėramje pjesėmarrsit e Kongresit. Edhe doajeni i kėngėsė shqipe, Ismet Peja, qė tėr ditėn sillej me njė CD nė dorė, ku kishte dy kėngė tė veta, nuk bėri ballė e tė mos kėndoj “live” para pjesėmarrėsve tė Kongresit, meqense ai pėr kėtė kishte udhtuar gati 400 km.
Ishte ditė e ngrohtė kjo e shtunde nė Tiranė, por ma tė ngrohtė e bėnė Shqiptarėt nga mbarė diaspora dhe trojet etnike, tė cilėt mes vedi u pėrshėndeten: Mirė u pafshim nė Maqedoni, nė Kongresin e Tretė tė Lidhjes Shqiptare nė Botė.


LSHB-ZVICĖR | HOME | LSHB | PROJEKTE | DOKUMENTE | PREZENTACIONE | INFO | KONTAKT | Site Map


©2000 - 2009 LIDHJA SHQIPTARE NĖ BOTĖ - ZVICĖR | info@lshb.ch

Zurück zum Seiteninhalt | Zurück zum Hauptmenü