lshb.ch


Direkt zum Seiteninhalt

Kėshilli iniciativ

DOKUMENTE

Extrakt nga procesverbali i mbledhjės sė Kėshillit iniciativ pėr organizimin
Kuvendit tė Lidhjes Shqiptare nė Botė pėr ZvicėrTakimi u mbajtė nė lokalet e Kėshillimores shqiptare, Gempenstrasse 27,
4053 Basel, me datė 28 Maj 2000, nė ora 17.00.

Mbledhjen e hapi Dr. E. Pula i cili pėrshėndeti tė gjithė tė pranishmit e posaqėrisht zot. Simon Kuzhnini, Kolonel Tahir Zemaj dhe Agim Mehmeti.

U prezentue ky rend i ditės:

  • Fjala hyrėse e zot. Simon Kuzhnini,
  • Fjala pėrshėndetėse e mysafirėve,
  • Zgjedhja e kryetarit tė Kėshillit inicues,
  • Zgjedhja e Kryesisė sė Kėshillit inicues,
  • Pėrgaditjet pėr mbajtjen e kuvendit themelues tė Lidhjes Shqiptare pėr Zvicėr
  • Caktimi i vendit dhe datės sė mbajtjes sė Kuvendit,
  • Zgjedhja e komisionit pėr ēėshtje teknike tė Kuvendit,
  • Tė ndryshme


Pika 1: Fjalėn e mori zot. Simon Kuzhnini i cili pasi qė pėrshėndeti kėtė takim si dhe mysafirėt foli pėr rėndėsinė e kėtij takimi shumė me rėndėsi pėr organizimin sa me mė sukses tė kuvendit tė Lidhjes shqiptare nė botė pėr Zvicėr. Duke folur pėr qėllimet e kėtij organizimi si dhe ecurinė dhe pėrvojėn e fituar nė mbajtjet e kuvendeve nė vendet tjera nė Europė zot. Simon uroi pėr punė tė mbarė njėherit i ftoi tė gjithė tė pranishmit qė tė nderojnė me njė minutė heshtje tė gjithė dėshmorėt e ramė pėr lirinė e Kosovės.

Nė vazhdim zot.Simon i ftoi tė gjithė anėtarėt e Kėshillit qė tė pėrqėndrohemi nė pėrgaditjet e Kuvendit dhe mos tė lihet asnjė hapėsirė pėr ndonjė dėshtim.

Pika 2: Takimin e pėrshėndeti edhe Kolonel Tahir Zemaj si dhe eprori zot. Agim Mehmeti.

Pika 3: Zot. Simon Kuzhnini propozoi se do tė ishte mirė qė sė pari tė zgjedhet kryetari i kėshillit inicues i cili do tė udhėheqė me kėtė kėshill.
Pas shumė diskutimesh, me vota unanime, pėr kryetarė tė kėtij kėshilli u zgjodh zot. Ali Nikoliqi i cili u zotue se do tė kryej me nderė tė gjitha obligimet.

Pika e 4: Zot. Simon Kuzhnini propozoi qė tė zgjedhet kryesia e kėshillit iniciativ me ē`rast u propozuan dhe njėherit u zgjodhėn kėta kandidatė:
1. Ali Nikoliqi
2. Nazmi Jakurti
3. Enver Pula
4. Ismet Limanaj
5. Kristė Coli
6. Avdyl Gėrvalla
7. Mehill Berisha
8. Vjollcė Rizvanolli
9. Violetė Domi
10. Naim Kelmendi
11. Shefqet Jashari

Pika 5: Pėr kėtė pikė fjalėn e mori zot. Ali Nikoliqi i cili propozoi qė sė pari tė caktohet data e mbajtjes sė kuvendit. U vendos qė kuvendi tė mbahet me me 25 Qershor 2000.
Zot. Nazmi Jakurti propozoi qė si vend i qėlluar do tė ishte restauranti Schlossgut nė Münsingen.

Pika e 6: Pėr pikėn e 6-tė ndryshme e mori fjalėn zot. Simon Kuzhnini i cili propozoi qė tė organizohet njė protestė pranė OKB-sė nė Zhenevė, pėr lirimin e tė burgosurėve shqiptarė nga kazamatet serbe. Nė vazhdim doli propozimi qė kjo detyrė t`i besohet Univerzitetit popullor Shqipėtar nė Zhenevė i cili do tė kujdesej rreth sigurimit tė lejes nga organet kompetente tė Zhenevės pėr mbajtjen e protestės.

Zot. Simon Kuzhnini Propozoi qė tė ftohen akademikėt tanė tė nderuar prof. Dr. Esat Stavileci, prof. Dr. Pajazit Nushi, dy nana nga Gjakova, Zot. Pjetėr Arbnori e tė tjerė.

Takimi i kreu punimet nė ora 22.15.

Mbledhja e ardhshme u caktue pėr datė 11.06.2000 nė ora 18.00.

Me kėtė rast Kėshillimorja Shqiptare shtroi darkė solemne nė Restorantin CENTRO nė Basel( 25 veta).


Basel, me 08.06.2000
Procesmbajtės: Ali Nikoliqi

LSHB-ZVICĖR | HOME | LSHB | PROJEKTE | DOKUMENTE | PREZENTACIONE | INFO | KONTAKT | Site Map


©2000 - 2009 LIDHJA SHQIPTARE NĖ BOTĖ - ZVICĖR | info@lshb.ch

Zurück zum Seiteninhalt | Zurück zum Hauptmenü