lshb.ch


Direkt zum Seiteninhalt

Takime nė Kosovė

PROJEKTE

E enjte me 12 tetor 2000

Nė ora 11.00 vizituam selinė e PSHDK-sė ku u pritėm nga kryetari i saj akademik prof. Dr. Mark Krasniqi, zot. Nazmi Halimi-nėnkryetarė, zot. Simon Augustini-sekretar dhe nga anėtarė tė tjerė tė kryesisė. Ishte njė pritje vėrtetė e ngrohtė dhe shumė miqėsore.
Nė fillim prof. Mark Krasniqi dhe zot.Nazmi Halimi na njoftuan pėr aktivitetin e PSHDK-sė si dhe punėve rreth pėrgaditjeve pėr mbajtjen e zgjedhjeve.
Nė vazhdim delegacioni i ynė e njoftoi PSHDK-nė me aktivitetet e LSHB-sė si dhe me qėllimet e ardhjes sė delegacionit tonė nė Kosovė si dhe me pėrgaditjet pėr mbajtjen e njė proteste nė Gjenevė.

Nė ora 14.00 vizituam Akademin e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės. U pritėm nga kryetari i Akademisė prof. Nexhat Daci. Delegacionit iu dėshirue mirėseardhje. Nė vazhdim prof. Dr. Nexhat Daci na njoftoi pėr aktivitetin e Akademissė si dhe pėr planet nė tė ardhmen. Nė kėtė aspekt prof. Daci na njoftoi pėr arritjen e pėlqimit pėr botimin e Enciklopedisė shqiptare nė bashkėpunim me ASHA tė Shqiperisė si dhe pėr pėrgaditjet pėr botimin e njė monografie pėr Kosovėn e cila pėr herė tė parė do tė shkruhet nga shkencėtarė vetėm shqiptarė.

Nė ora 15.00 vizituam KMDLNJ nė Prishtinė. U pritėm nga kryetari i kėtij kėshilli prof. Dr. Pajazit Nushi, akademik prof. Dr. Esad Stavileci dhe prof. Dr. Vehap Shita. Me Punėn dhe aktivitetin e kėtij Kėshilli pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive tė njeriut si dhe angazhimet rreth lirimit tė tė burgosurve shqiptarė na njoftoi kryetari prof. Pajazit Nushi.


LSHB-ZVICĖR | HOME | LSHB | PROJEKTE | DOKUMENTE | PREZENTACIONE | INFO | KONTAKT | Site Map


©2000 - 2009 LIDHJA SHQIPTARE NĖ BOTĖ - ZVICĖR | info@lshb.ch

Zurück zum Seiteninhalt | Zurück zum Hauptmenü