lshb.ch


Direkt zum Seiteninhalt

Ftesa

LSHB > Informacione


Njoftime :: Mbrėmje ndėrkulturore shqiptaro-zviceriane nė Zvicėr
Postuar nga: Albo

Njoftime Diten e shtune, me 22 janar ora 17.00 deri ne oren 20.00, ne muzeun Historik dhe Etnografik ne St. Gallen (Zvicer), behet nje mbremje interkulturore shqiptaro-zviceriane. Dy popuj, dy vende, shkembejne eksperiencat e tyre kulturore. Mbremja organizohet nga Znj. Sabine August - kujdestaren e Muzeut historik-etnografik, nga Zt. Edi Rłegg - konsull nderi i Republikes se Shqiperise, nga Zt. Kudret Isai - gazetar dhe moderator i mbremjes interkulturore, gjithashtu dhe nga kryetar i shoqates kulturore "Mėmėdheu" Zt. Isuf Sherifi.

Jane te ftuar dhe kryetari i lidhjes shqiptare ne bote Zt. Ali Nikoliqi si dhe sekretari i kesaj shoqate Zt. Nazmi Jakurti.

Programi do te jete i pasur:

  • Do te prezantohet ekspozita e dy piktoreve shqiptare, Rafet Jonuzi dhe Nexhmedin Jonuzi(Presheve).
  • Lexime poezish ne dy gjuhe shqip-gjermanisht. Poet zvicerian do te jene: Fred Kurer, Ivo Laderberger, Inga dhe Wolf Buchinger, Rene Oberholzer, Eva Philipp dhe Clemens Umbricht. Lirika shqiptare perfaqesohet nga Isuf Sherifi, Mahir Mustafa, Kudret Isai, Brahim Avdyli , Gezim Ajgeraj, Shqipton Rexhaj dhe Ndue Nikolla.
  • Intermexo muzikore me Fiqerete Ymeraj(Tropoja-Shqiperi) e cila eshte soprano ne teatrin e qytetit te St Gallen, shoqeron ne piano Eun Young Yoon. Dy kengetare te tjera nga Shqiperia, kendojne me zerin e tyre te embel kenge popullore nga folklori yne. Keto jane Mimoza Selimi dhe Gentiana Tafili.
  • Do te shfaqet filmi dokumentar shqiptar "Butrinti", ku zoti Kudret Isai, prezanton regjizorin e ketij dokumentari zotin Vladimir Prifti, i cili i pershendet personalisht te pranishmit.


Ne qoft se ndonje i interesuar me banim ne Zvicer, ka deshire te marri pjese ne mbremjen interkulturore, konfirmoni pjesemarrjen tuaj ne e-mailin albisai.k@hispeed.ch.

Grupi organizator

LSHB-ZVICĖR | HOME | LSHB | PROJEKTE | DOKUMENTE | PREZENTACIONE | INFO | KONTAKT | Site Map


©2000 - 2009 LIDHJA SHQIPTARE NĖ BOTĖ - ZVICĖR | info@lshb.ch

Zurück zum Seiteninhalt | Zurück zum Hauptmenü